Státní symboly Austrálie

Australská hymna

Protože Austrálie byla dlouhá léta britskou kolonií, oficiální hymnou tu byla píseň God Save the Queen. Snahy o nalezení čistě australské písně, se kterou by se obyvatelé země ztotožnili, trvaly od roku 1840. Novou hymnu Advance Australia Fair oficiálně uznala vláda až v roce 1984.

Autorem původně vlasteneckého popěvku byl Peter Dodds McCormick a veřejně poprvé zazněla v roce 1878. Potřeba nové hymny se projevila zejména v padesátých letech, kdy Austrálie pořádala Letní olympijské hry. V soutěžích o novou hymnu se prosazovali různí jiní kandidáti, řady příznivců měly například písně Australia Song, This Land of Mine nebo Waltzing Matilda. Advance Australia Fair zvítězila dvakrát po sobě ve veřejných hlasováních v letech 1974 a 1977. V tom druhém poslalo hlasovací lístky sedm milionů lidí. Nová národní píseň sice ještě nějakou dobu soupeřila s God Save the Queen, ale v roce 1984 ji guvernér Austrálie oficiálně uznal za státní hymnu.

Australská vlajka

Na podobu australské vlajky vypsala v roce 1901 soutěž tehdejší koloniální vláda. Své návrhy přihlásilo skoro třiatřicet tisíc autorů. O vítězství se nakonec podělili čtyři muži a jedna žena a australská vlajka je kombinací jejich návrhů.

Pět hvězd Jižního kříže na pravé straně vlajky symbolizuje umístění Austrálie na jižní polokouli. Samostatná sedmicípá hvězda na levé straně je hvězdou Commonwealthu a její cípy značí šest členských států plus australská teritoria.

Vlevo nahoře jsou zkombinované kříže sv. Ondřeje, sv. Jiřího a sv. Patrika, které odkazují k základním hodnotám australského státu: parlamentní demokracii, zákonům a svobodě projevu.

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.